Klima Nedir Klimanın Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Klima Nedir Klimanın Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Klima Nedir.

İnsanların rahat çalışabileceği ve rahateğlenebileceği bir ortamın oluşturulması için yapay yollarla veya teknolojik yöntemlerle atmosferik çevre koşullarının değiştirilerek ısıtmagerektiğinde soğutma işlemine tabi tutulması munasebetiyle yaşamımızı rahat sürdürebileceğimiz bir ortamın oluşmasını sağlayan yapay yolların ve teknolojik yöntemlerin tümüne İklimlendirme denir.

Klimalar ortamda bulunan havayı alıp içeri ısı değişikliği yaparak aynı anda içerinin silkilason sonucu tozları iç unite hava filtrelerinde biriktiren konfor amaçlı kullanılan bir cihazdır.

Bir başka deneyimle klima insanların daha rahat ve verimli olarak yaşayabilmesi veya bazı şeyleri koruyabilmesi veya çalıştırabilmesi için kapalı ortamın havasını:

  • Soğutan
  • Nemini alan
  • Nemlendiren
  • Isıtan(isteğe bağlı)
  • Taze hava veren(isteğe bağlı)
  • toz ve partikülleri filtreleyen cihazdır.

Klimanın Çalışma Prensipleri

Klimanın çalışma prensibi, klima cihazının belirli bir basınç  ortamında bulunan sıvı haldeki soğutucu gazın beklenen sıcaklıkta buharlaştırılması ve buhar halden tekrar sıvı hale geçmesidir. Çalışma prensibini termodinamiğin ikinci kanunu açıklar.

Dolaşım sıvısı olarak kullanılan gaz bir kompresör yardımıyla emilip sıkıştırılarak sıvı hale getirilir. Sıkıştırma esnasında açığa çıkan ısı bir fan motoru  vasıtasıyla atmosferik çevreye (dış mekana) atılır . Bu sıvı daha sonraki aşamada genleşme valfi vasıtası ve üzerindeki basıncın küçültülmesi ile bulunduğu ortamdan ısı alarak gaz haline dönüşür. Bu esnada bulunduğu ortamdan ısı aldığı için ortam sıcaklığını da yükseltmiş yada düşürmüş olur. Soğutma akışkanı kompresör tarafından emilerek dolaşım aynı halde tekrarlanır.

Klima Nedir Klimanın Çalışma Prensipleri Nelerdir?

Etiketler:

Bir Cevap Yazın