Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Yoğuşmalı Kombi Nedir?

Kombi terimleri olarak “yoğuşma” buharlaşma anlamına gelmektedir. Aldığınız kombi doğalgaz yaktığı zaman oldukça fazla miktarda su buharı oluşturmaktadır. Yoğuşmalı kombiler bu evrede oldukça işinize yarayacaktır. Çünkü yoğuşmalı, çıkan su buharı ile oluşan enerjiyi kendi enerjisine katarak, enerjisini aldığı buharı su olarak dışarı aktarır.

Bu sayede normal kombiler %80 ile %92 verimle çalışırken yoğuşmalı kombiler %105 ile %109 arasında verimlilik oranı bulunmaktadır.

Yoğuşmalı Kombi Avantajları

Yoğuşmalı kombinin avantajları oldukça fazladır. Maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Ortamı ısıtması ve kullanım suyu üretmesi hususunda ihtiyaçlarını bağımsız karşılayabilmesi,
  • Oda termostatı ile istediğiniz saatte ortamı istediğiniz sıcaklığa gelecek şekilde ayarlayabilmesi,
  • Yüksek verim, düşük emisyona sahip olması,
  • Kolay montaj edilebilmesi,

Yoğuşmalı Kombi Dezavantajları

  • Ürün suyu direk ortam sıcaklığıyla ısıttığı için, kış günlerinde sıcak su akışında problem yaşanabiliyor.
  • Yoğuşmalı kombiler, birden çok kişinin sıcak su isteğini karşılıksız bırakabilir. İki ya da daha fazla musluk açıldığında problemler oluşabilir.

Neden Yoğuşmalı Kombi Tercih Etmeliyim?

Verimi klasik kombilere göre daha yüksektir. Bu sayede daha düşük yakıt tüketimi vardır. Düşük baca gazı sıcaklıklarına sahiptir. Alev boyunu ihtiyaca göre ayarlayarak, dur/kalk yapmadan modülasyonlu şekilde çalışır. Fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına bağlı olarak yüksek yanma verimi elde edilir ve çok daha sessiz çalışma sağlanır. Daha düşük emisyon (CO ve NOx) oranları ile daha çevrecidir.

Yoğuşmalı Kombi ile Konvansiyonel Kombi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Normal kombi ile yoğuşmalı kombi arasındaki en ciddi fark duman gazında bulunan buharı yoğuşturarak ve baca gazında bulunan sıcaklığı alt seviyelere indirerek ek enerji kazanmasıdır. Böylece yoğuşmalı kombiler ürettiği yüksek verim sayesinde Konvansiyonel kombilerden daha ekonomiktir.

Hangi tip tesisatlarda kullanabilirim?

Yerden ısıtma ve 5 metre dahi olsa bile radyatörlü sistem gibi her türlü ısıtma sistemine uygundur. 

 Ne kadar alanı ısıtabilirim?

İstanbul şartları ve izolasyonu kötü olmayan normal daireler için pratik olarak hesaplanmış ısıtılabilecek alanlar şu şekildedir.
 
140 m²’ ye kadar 20.000 kcal/h
200 m²’ ye kadar  26.000 kcal/h
 
50 derecenin altında çalışması durumunda; normal kombilerde verim %79’a kadar düşmekte, yoğuşmalı kombilerde ise %109’a kadar çıkmaktadır, bu nedenle %30 tasarruf oluşmaktadır.
Kime ve nasıl montaj yaptırabilirim? 
Yoğuşmalı kombinizin montajını ilgili firmasından bu konuda eğitim almış teknik personeline, gaz dağıtım şirketinin teknik şartnamesine uygun olarak yaptırtınız. 

Yoğuşmalı Kombi Üreten Markalar

Yoğuşmalı kombi üreten bazı markaları sizler için bir araya getirdik. Liste aşağıda verilmiştir;

Etiketler:

Bir Cevap Yazın